św. z Wuhan

W bazylice mniejszej w Bolesławcu znaleziono relikwie świętego z... Wuhan!

Informacja o obecności relikwii św. Jana Gabriela Perboyrego ukazały się na stronie bazyliki mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu w środę 1 kwietnia. Wbrew niektórym opiniom, nie była to informacja primaaprilisowa.

Historię ich "odkrycia" opisuje wikariusz parafii ks. Damian Konieczny. - Relikwie te znajdowały się w sejfie, razem z innymi relikwiami. Wszystkie służą parafii, zwłaszcza w okresie uroczystości Wszystkich Świętych. Ten poniemiecki relikwiarz pochodzi z 1917 roku i miał bardzo nieczytelną tabliczkę. W zeszłym roku zrobiłem jej zdjęcie, zacząłem szukać informacji o tym, co to za święty, gdzie żył, jak umarł. Udało się nawet sporządzić jego biogram. Pojawiło się tam miasto Wuhan, ale kto wówczas kojarzył to miasto? Wszystkich Świętych minęło, zapomnieliśmy o relikwiach. Aż do tego tygodnia. Coś mnie tknęło, żeby jeszcze raz przeczytać biogram. I znalazłem w nim, że św. Jan został uduszony, zginął za wiarę właśnie w Wuhan!

Biografia świętego Jana Gabriela Perboyrego:

Jan Gabriel Perboyre urodził się 6 stycznia 1802 roku w Le Puech. Był drugim synem Piotra i Marii Rigal, miał siedmioro rodzeństwa, z czego dwoje założyło rodziny, reszta zaś poświęciła życie służbie Bożej. W grudniu 1818 roku został przyjęty do Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętego Wincentego a Paulo w Montauban. Po ukończeniu nauki w 1823 roku, podjął działalność misyjną na terenie Francji, wykładając w seminarium w Montdidier. Młody wiek nie pozwolił na przyjęcie ślubów kapłańskich, aż do 23 września 1826 roku. Następnie wykładał w seminarium w Saint Flour. 21 marca 1835 roku, po latach starań o pozwolenie podjęcia misji na dalekim wschodzie, wyruszył z portu w Hawr do Chin. Do celu swej podróży, portu w Makau, dotarł pięć miesięcy później - 29 sierpnia. Po opanowaniu języka chińskiego, w marcu 1837 roku rozpoczął dzieło misyjne, realizując swoje marzenia w prowincjach Henan i Hubei. Dokładnie 11 września 1839 misjonarz został aresztowany. Torturowany za szerzenie wiary katolickiej, został w końcu zamordowany w Wuchang, obecnie dzielnicy Wuhan.

Remont Dachu Kościoła

dach 1